رتبه اول تامین سرمایه دماوند در انتشار اوراق تامین مالی شرکتی در سال ۱۴۰۰

[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”bounceInRight”]مدیر عامل تامین سرمایه دماوند در نشست خبری در حاشیه هشتمین «نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی  سازی» رتبه اول تامین مالی شرکتی را مهمترین دستاورد این شرکت در سال 1400 دانست و طرح های آینده این شرکت را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومي تامين سرمايه دماوند حجت اله انصاری در آغاز سخنان خود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تامین سرمایه دماوند نخستین شرکت تامین سرمایه کشور است که در سال 1398 از ابتدا به صورت سهامی عام و با مشارکت 30 درصدی مردم با سرمایه 2000 میلیارد ریال تاسیس شد و در ادامه نسبت به اخذ مجوزهای لازم  برای فعالیت ازسازمان بورس و اوراق بهادار اقدام شد و پس از حدود یک سال و 8 ماه فعالیت این شرکت اکنون در بین ده تامین سرمایه فعال کشور جایگاه مناسبی را دارد.

مدیرعامل تامین سرمایه دماوند در پاسخ به سئوالی در خصوص سهم بازار سرمایه  در تامین مالی اقتصاد کشور تصریح کرد: به طور سنتی سهم تامین مالی از طریق بازار سرمایه در ایران چندان زیاد نبود و در سالهای گذشته حدود 10 درصد تا 12 درصد  تامین مالی اقتصاد کشور از طریق بازار سرمایه انجام می شد و عمده تامین مالی در کشور مبتنی بر بانک بود، در سالهای اخیر رویکرد به بازار محور بودن تغییر پیدا کرده ولی همچنان سهم بازار سرمایه در تامین مالی نسبت به سیستم بانکی پایین است ولی نسبت به گذشته رشد چشمگیری داشته است.

مدیر عامل تامین سرمایه دماوند در پاسخ به سئوالی در خصوص ارجعیت تامین کسری بودجه از طریق انتشار اوراق در بازار سرمایه یا استقراض از بانک مرکزی نیز گفت:قطعا دربازار سرمایه کشور همچون تمام کشورهای دنیا، شرکت ها، شرکت ها و دولت می توانند تامین مالی انجام دهند و تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه معمول است.

انصاری ادامه داد: بدیهی است که استقراض از بانک مرکزی منجر به افزایش پایه پولی و تورم خواهد شد و بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار پولی علاقه مند به کنترل تورم است، بنابراین تامین مالی از طریق بازار سرمایه نسبت به بانک مرکزی برای پوشش کسری بودجه ارجعیت دارد، نکته ای که باید مدنظر قرار گیرد و قطعا سیاستگذار پولی به آن توجه می کند، موضوع تاثیر گذاری این انتشار بر نرخ بهره بازار است، انتشار اوراق بدهی توسط دولت می تواند نرخ های بهره را تحت تاثیر قرار دهد و قطعا سیاستگذار پولی به این موضوع توجه دارد.

وی با اشاره به رتبه اول حجم انتشار اوراق تامین شرکتی در بین شرکت های تامین سرمایه کشور در سال 1400به عنوان یکی از دستاوردهای این شرکت ادامه داد: تاسیس 4 صندوق سرمایه گذاری از ابتدای سال تاکنون، سریعترین رشد دارایی های تحت مدیریت صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در تاریخ بازار سرمایه را در صندوق سپید دماوند و حضور صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت سپید دماوند در بین ده صندوق پربازده از ابتدای تاسیس را از مهمترین دستاوردهای این شرکت از ابتدای تاسیس تاکنون دانست.

انصاری با بیان اینکه رتبه اول حجم انتشار اوراق تامین شرکتی در بین شرکت های تامین سرمایه کشور با انتشار اوراق تامین مالی به مبلغ 3،200میلیارد تومان یکی از دستاوردهای مهم این شرکت بوده، ادامه داد: انتشار اوراق اجاره 20،000 میلیارد ریالی شرکت سرمایه گذاری غدیر با پشتوانه رتبه بندی اعتباری بانی ؛ انتشار اوراق اجاره 7،000 میلیارد ریالی شرکت بین المللی توسعه معادن و صنایع غدیر برای نخستین بار با ضمانت ترکیبی رتبه بندی اعتباری و توثیق سهام؛ مشارکت 3،000 میلیارد ریالی در کنسرسیوم انتشار اوراق اختیار فروش تبعی شرکت امین توان آفرین ساز و مشارکت 2،000 میلیارد ریالی در کنسرسیوم انتشار اوراق اختیار فروش تبعی شرکت سرمایه گذاری غدیر از اقدامات انجام شده در تامین مالی طی چند ماه اخیر بوده است.

وی با اشاره به تاسیس 4 صندوق سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه دماوند از ابتدای سال تاکنون گفت: مجموع دارایی های تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه دماوند اکنون 4،500 میلیارد تومان است و صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت سپید دماوند در بین ده صندوق پربازده از ابتدای تاسیس تاکنون قرار داشته است.

مدیر عامل تامین سرمایه دماوند ادامه داد: سریعترین رشد دارایی های تحت مدیریت در بین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت را در صندوق سپید دماوند شاهد بودیم و این صندوق اکنون بیش از 3،000میلیارد تومان دارایی تحت مدیریت دارد.

وی افزود: از دیگر فعالیت های تامین سرمایه دماوند در حوزه مدیریت دارایی تاسیس صندوق سرمایه گذاری سهامی قابل معامله اوج دماوند با نماد “اوج” که اخیرا مجوز فعالیت آن صادر شده و صندوق سرمایه گذاری مختلط گنبد مینای دماوند با نماد “گنبد  که پذیره نویسی آن به زودی انجام خواهد شد، بوده است.

مدیر عامل تامین سرمایه دماوند با اشاره به این مطلب که سال مالی گذشته این شرکت 5 ماه و 22 روز بوده، ادامه داد:  سود خالص حسابرسی نشده شرکت در پایان سال مالی منتهی به 31 شهریور 1400 مبلغ ۶۴۵  میلیارد ریال بوده است.

مدیر عامل تامین سرمایه دماوند با اشاره به موافقت کمیته پذیرش برای انتقال نماد «تماوند» از بازار پایه به بازار دوم فرابورس گفت، با توجه به برآورده شدن موارد اعلامی از طرف هیات محترم پذیرش پس از انتشار صورت های مالی حسابرسی شده منتهی به 31 شهریور 1400 به زودی شاهد انتقال  و بازگشایی نماد در بازار دوم فرابورس انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 2000 میلیارد ریال به 7000 میلیارد ریال با موافقت سهامداران محترم انجام شد که زمینه توسعه و گسترش فعالیت شرکت در زمینه های مختلف را فراهم کرده است.

مدیر عامل تامین سرمایه دماوند در تشریح برنامه های آتی این شرکت  افزایش دارایی های تحت مدیریت، تاسیس انواع دیگر صندوق های سرمایه گذاری با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، افزایش میزان انتشار اوراق مالی، طراحی و معرفی ابزارهای جدید مالی با اخذ مجوز از سازمان بورس برشمرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]