تشریح جزئیات دو عرضه اولیه جدید در بورس/ ارائه یک ابزار بدهی جدید در شرکت تامین سرمایه دماوند


مدیر عامل شرکت تامین سرمایه دماوند از عرضه سهام شرکت توسعه صنایع و معادن غدیر خبر داد و گفت: سازمان بورس با توجه به شرایط بازار در مورد زمان عرضه این شرکت با نماد “وکغدیر” تصمیم‌گیری خواهد کرد. همچنین پذیرش بزرگترین شرکت گروه مالی غدیر با 30 هزار میلیارد تومان دارایی در حال انجام است.
به گزارش  روابط عمومی تامین سرمایه دماوند  ، حجت‌الله انصاری، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه دماوند در نشست خبری با اشاره به عملکرد این شرکت، اظهار کرد: این شرکت طبق برنامه ها و اهداف تعریف شده و بر اساس آنچه در مجامع شرکت مطرح و به سهامداران وعده داده بودیم، در سال ۱۴۰۰ اهداف و برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار داده بود. در حوزه مدیریت دارایی و در بخش‌ صندوق های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی، تاسیس ۱۰صندوق سرمایه گذاری هدف گذاری شده بود که در سال جاری پیش بینی‌ ما فعال شدن ۹صندوق می باشد. در حال حاضر ۴صندوق ( صندوق قابل معامله درامد ثابت سپید دماوند، صندوق سرمایه گذاری سهامی اوج دماوند، صندوق سرمایه گذاری مختلط گنبدمینای دماوند و صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی لاجورد دماوند) فعالیت دارند.
وی تصریح کرد: مجموعه دارایی تحت مدیریت صندوق ها هم اکنون ۱۳۵ میلیارد ریال است و از شروع فعالیت (فروردین سال ۱۴۰۰)صندوق های تحت مدیریت این شرکت رشد بی سابقه ای را تجربه کرده اند.
انصاری تاکید کرد: ارزش دارايی های تحت مدیریت صندوق سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت سپید دماوند با نماد سپیدما از ۲۰۰ میلیارد تومان در ۲۳ فروردین سال گذشته، امروز به ۸ هزار و ۷۰۰میلیارد تومان رسیده است. این صندوق در مدت یک سال و ۳ ماه فعالیت توانسته در جایگاه سومین صندوق بزرگ قابل معامله کشور قرار گیرد.
وی ادامه داد: صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی لاجورد دماوند در حال حاضر با ۴هزار و 500 میلیارد تومان دارایی تحت مدیریت نیز هفتمین صندوق بزرگ بازار گردانی کشور می باشد..پیش بینی می شود صندوق صدور و ابطالی شکوه اوج دماوند نیز ظرف هفته آینده با سقف ۵۰۰ میلیارد تومان پذیره نویسی شود.
مدیر عامل شرکت تامین سرمایه دماوند اظهار کرد: تلاش ما این است که این رشد بی سابقه را در صندوق صدور و ابطالی شکوه اوج دماوند نیز ادامه دهیم. همچنین صندوق اوراق دولتی ندای ماندگار دماوند نیز در آستانه پذیره نویسی است ، این صندوق هم اکنون در مرحله اخذ مجوز پذیره نویسی از سازمان بورس بوده و به زودی پذیره نویسی خواهد شد. صندوق جسورانه ارغوان دماوند یکی دیگر از صندوق های تامین سرمایه دماوند است که موسسان آن متشکل از گروه مالی نماد غدیر، موسسه توانمندی سازی نیروهای مسلح، گروه مالی ساتا و همچنین شرکت تامین سرمایه دماوند به عنوان موسس و مدیر صندوق است.
وی ادامه داد: در صندوق جسورانه ارغوان، و با توجه به ظرفیت موجود در مجموعه صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح در حوزه‌های مختلف سلامت و فین تک ورود و فعالیت خواهیم داشت. همچنین با توجه به جمعیت بازنشسته های نیروهای مسلح که بیش از ۹۳۰ هزار نفر است، بازاری در حوزه سلامت کسب و کارهایی مرتبط در این صندوق تعریف خواهد شد. با توجه به حجم دارایی که در گروه مالی غدیر و مجموعه ساتا وجود دارد، کسب وکارهای فین تک در درون این مجموعه شکل خواهد گرفت. همچنین بر اساس مذاکرات صورت گرفته با سازمان بورس قرار است که موافقت اصولی صندوق صدور و ابطالی نوع دوم را دریافت کنیم که این صندوق سومین صندوق درآمد ثابت تماوند خواهد بود.
وی همچنین افزود: صندوق شاخصی و صندوق طلا نیز صندوق های نهم و دهم هستند که تا پایان سال راه اندازی خواهند شد.
انصاری خاطرنشان کرد: حجم تامین مالی شرکتی انجام‌شده به صورت مستقیم ۵ هزار و ۷۰۰میلیارد تومان بوده و در سال ۱۴۰۰رتبه سوم تامین مالی شرکتی را در بین ۱۰ شرکت تامین سرمایه فعال در کشور کسب کردیم. همچنین ۲هزار میلیارد تومان تامین مالی در دست انتشار بوده و در مرحله اخذ مجوز هستیم که ظرف دو هفته آینده به مرحله انتشار خواهد رسید و ۸۰۰میلیارد تومان نیز موافقت اصولی دریافت کردیم و مجموع درخواست های تامین مالی نزدیک ۱۰ هزار میلیارد تومان است.
وی افزود: در بحث اوراق دولتی نیز حدود ۴ هزار میلیارد تومان تا پایان سال ۱۴۰۰ تامین مالی انجام داده ایم و در سال جاری نیز با مذاکراتی که انجام شده، چند هزار میلیارد تومان تامین مالی در حوزه اوراق دولتی ورود خواهیم کرد.

در مورد تامین مالی های انجام شده در تماوند نگاهمان به درون مجموعه نبوده بلکه بخشی از این تامین مالی نیز خارج از مجموعه بوده و در حال حاضر حدود ۳هزار میلیارد تومان در خواست از شرکت‌های خارج از مجموعه داریم.
انصاری گفت: گروه مالی غدیر تحت عنوان شرکت گسترش صنعت نوین ایرانیان در سال ۱۳۹۲ تشکیل شد و از ابتدا قصد بر این بوده که به عنوان نهاد مالی پذیرفته شود.
وی ادامه داد: در این راستا موافقت اصولی از سازمان اخذ و اساسنامه شرکت تغییر کرده و قرار است تحت عنوان گروه مالی نماد غدیر در بازار سرمایه پذیرش شود. پرونده پذیرش در سازمان بورس درحال تکمیل بوده و تا پایان تابستان پذیرش می شود تا در تابلوی اول بورس عرضه شود.
انصاری همچنین با بیان اینکه سهام شرکت توسعه صنایع و معادن غدیر در آستانه عرضه اولیه قرار دارد، گفت: سازمان بورس با توجه به شرایط بازار در مورد زمان عرضه این شرکت با نماد “وکغدیر” تصمیم‌گیری خواهد کرد. همچنین پذیرش بزرگترین شرکت نماد مالی غدیر با 30 هزار میلیارد تومان دارایی در حال انجام است. در واقع رویکرد ما پذیرش شرکتهای بزرگ است.
وی همچنین از ارائه یک ابزار بدهی جدید خبر داد و افزود: این ابزار که به توسعه ابزار بدهی حتی برای تامین مالی دولت کمک می‌کند، در دنیا موجود است، فاز مطالعاتی آن انجام‌ شده و در انتظار اخذ مجوز از کمیته فقهی سازمان بورس است.
انصاری گفت: در حوزه نوآوری نیز در حال مذاکره برای تاسیس یک شرکت سهامی عام پروژه برای تامین مالی یکی از بیمارستانهای معتبر کشور در حال مذاکره هستیم ، با توجه اینکه هنوز نهایی نشده است،از ذکر جزئیات آن معذور هستیم.