اولین اوراق مرابحه از طریق رتبه بندی در کشور اجرایی خواهد شد

تامین سرمایه دماوند نخستین موافقت اصولی اوراق مرابحه بر اساس رتبه اعتباری را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کرد.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه دماوند، مهدی خاکپور، معاون تامین مالی شرکت اظهار کرد: اوراق مرابحه شرکت موتوژن اولین اوراق مرابحه در کشور است که از طریق رتبۀ اعتباری عرضه خواهد شد. به دلیل اینکه اوراق مرابحه معمولاً به منظور تأمین سرمایه در گردش شرکت­ها استفاده می­شود و این اوراق عمدتاً با پشتوانه دارایی منتشر نمی­شود، یکی از دغدغه­های اصلی در این روش، امکان استفاده از رتبۀ اعتباری در این اوراق بود که بحمدالله با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار این روش در کشور برای اولین بار اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: این روش تأمین مالی می ­تواند به شرکت­های بورسی/فرابورسی با رتبه اعتباری مناسب کمک کند تا شرکت ­ها بتوانند با اتکای رتبه اعتباری مناسب خود بدون توثیق سهام و یا حتی توثیق سهام کمتر و عدم استفاده از رکن ضامن بانکی، به منظور تأمین بخشی از سرمایه در گردش خود اوراق مرابحه منتشر کنند که منجر به کاهش هزینه ­های مالی و صرفه ­جویی در وقت و زمان و کاهش پروسۀ اجرایی انتشار اوراق و استفاده بهینه از دارایی­ ها برای شرکت­ های متقاضی تأمین مالی (بانی) خواهد شد.

قراردادهای ارکان و فرم­های پذیره­ نویسی این اوراق برای اولین بار با هماهنگی واحد مدیریت نظارت بر بازار اولیه و واحد حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه و تنظیم شد.

معاون تامین مالی تامین سرمایه دماوند افزود: موافقت اصولی انتشار اوراق فوق­الذکر در سوم خرداد ماه سال جاری توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد. هدف از تامین مالی شرکت موتوژن تأمین بخشی از سرمایه در گردش به منظور خرید مواد اولیه شامل ورق­های فولادی، ورق سیلیکون و مفتول مسی می ­باشد. نرخ سود اوراق 18 درصد سالیانه با مواعد پرداخت هر سه ماه یکبار و دورۀ عمر اوراق 4 ساله در نظر گرفته شده است. مبلغ این تأمین مالی 8،000 میلیارد ریال و ضمانت اوراق از طریق ترکیب رتبۀ اعتباری و توثیق سهام شرکت­های فولاد آلیاژی ایران و شرکت سنگ آهن گهر زمین انجام خواهد شد.

به گفته خاکپور، رتبه اعتباری تخصیص داده شده به بانی (شرکت موتوژن) از سوی موسسۀ رتبه­بندی پایا، رتبه اعتباری بلندمدت BBB+ می­باشد. رتبه اعتباری مذکور به شرکت موتوژن و مجموعۀ سهامدار عمده شرکت کمک نمود که مبلغ 7،500 میلیارد ریال سهام بورسی/فرابورسی کمتری به منظور ضمانت اوراق توثیق نماید. این امر منجر به کاهش هزینه مالی و استفاده بهینه از دارایی ­های مجموعۀ سهامداری موتوژن خواهد شد. مشاوره عرضه، متعهدپذیره ­نویس و بازارگردان این اوراق شرکت تأمین سرمایه دماوند است.

لازم به ذکر است، مبلغ انتشار این اوراق مرابحه ۸،۰۰۰ میلیارد ریال می باشد و به منظور خرید مواد اولیه شرکت موتوژن منتشر خواهد شد، دوره عمر اوراق مرابحه چهار سال و با نرخ سود ۱۸ درصد سالیانه با مواعد پرداخت هر ۳ ماه یک بار از تاریخ انتشار می باشد.