گروه مالی غدیر بورسی می شود/ افزایش سهم گروه مالی غدیر در سود آوری وغدیر به ۲۰ درصد

گروه مالی غدیر بورسی می شود/ افزایش سهم گروه مالی غدیر در سود آوری وغدیر به ۲۰ درصد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در خصوص وضعیت سودآوری «وغدیر» گفت: امروزسازمان تامین اجتماعی و سهامداران اصلی این سازمان یعنی بازنشستگان نیروهای مسلح به خود می بالند چرا که با مدیریت تیم جدید در این مجموعه جهشی را در سودآوری «وغدیر» شاهد هستیم که به هیچ وجه با دورهای گذشته قابل مقایسه نیست.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه دماوند، در نخستین روز نمایشگاه بورس، بانک ، بیمه ‌و خصوصی سازی نشست خبری  با حضور مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارسیان و برخی دیگر از مدیران این هلدینگ چندرشته ای به میزبانی گروه مالی غدیر برگزار شد.

امیر نجفی پور ضمن خوش‌آمدگویی به خبرنگاران با اشاره به برگزاری هشتمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی اظهار کرد: توسعه «گروه مالی غدیر» قابل تقدیر است و حجم تامین مالی انجام شده در این گروه با مجموع تامین مالی انجام شده در کشور قابل قیاس است.

وی ادامه داد: به اعتقاد من، مهمترین اتفاقی که در «وغدیر» رخ داده و روبه روز هم در حال پررنگ تر شدن است، بحث شفافیت است؛ به زودی بیش از 80 درصد پرتفوی «وغدیر» بورسی خواهد شد و این نشان دهنده اهتمام این مجموعه به شفافیت است و زمانی که شفافیت در مجموعه ای افزایش می یابد، عملا فساد کاهش می یابد واگربتوانیم معضل فساد که گریبان اقتصاد کشور را گرفته، کاهش دهیم یقینا از هدررفت ها نیز جلوگیری می شود و شاهد شکوفایی و بهره وری و بازده سرمایه خواهیم بود.

امیر نجفی پور ادامه داد: علاوه بر آن شاهد هستیم که اتفاقات بزرگی از نظر صنعتی و علمی در مجموعه «وغدیر» رخ داده و در این خصوص صنعتی سازی مسکن در هلدینگ ساختمانی غدیر رخداد بزرگ و بی سابقه ای در دنیا است و پتنت جدی و انحصاری برای این زیرمجموعه وغدیر ایجاد کرده است.

عرضه گروه مالی غدیر در بازار سرمایه

در ادامه این نشست ، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر از عرضه اولیه برخی زیرمجموعه های این هلدینگ چند طی یک سال آتی خبر داد و اظهار کرد: پیش بینی می شود در سال ۱۴۰۰ سهم «گروه مالی غدیر» در سودآوری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به ۲۰ درصد  افزایش یابد.

سید امیرعباس حسینی گفت: شرکت سرمایه‌گذاری غدیر بزرگ‌ترین هلدینگ چند رشته‌ای کشور است و حجم دارایی «گروه مالی غدیر» یعنی شرکت گسترش صنعت نوین ایرانیان طی یک سال گذشته ۸ برابر شده و با بازدهی بالا بخشی از سود تامینی «وغدیر» را به خود اختصاص داده و پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۰۰ سهم گروه مالی غدیر در سودآوری سرمایه‌گذاری غدیر به حول و حوش ۲۰ درصد برسد.

وی با اشاره به شرکت های زیرمجموعه گروه مالی غدیر یعنی تامین سرمایه دماوند و شرکت های فعال در حوزه سرمایه گذاری ادامه داد: سرمایه‌گذاری دی در حوزه فن‌آوری های نوآورانه مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر فعال است و در زنجیره ارزش خود استارتاپ های مرتبط با حوزه های مختلف را پوشش می دهد.

حسینی افزود: گروه مالی غدیر با دارایی 200 هزار میلیارد ریالی، امروز سهام‌دار شرکت‌های مهمی در «وغدیر» است و امیدواریم با بورسی شدن «گروه مالی غدیر» در سال آینده یکی از بزرگترین عرضه ها در حوزه شرکت های سرمایه‌گذاری را شاهد باشیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر اظهار کرد: مجموعه سرمایه‌گذاری غدیر در سال ۱۴۰۰ بر اساس تکلیفی که از طرف صندوق بازنشستگان نیروهای مسلح برعهده دارد، محور فعالیت خود را بر افزایش بازدهی متمرکز کرده و امسال با سودآوری تقریبا دو برابری درمجموعه شرکت های «وغدیر» مواجه هستیم که گزارش‌های مربوط به این سودآوری در کدال منتشر شده است.

حسینی با بیان اینکه برخی زیرمجموعه های شرکت سرمایه گذاری غدیر بعد از سال‌ها از زیان خارج شده اند، ادامه داد: یکی ازاین شرکت‌ها «هلدینگ صنعت ساختمانی غدیر» است که بعد از ۵ سال از زیان خارج شد و با داشتن ۳ مگا پروژه در جزیره کیش، در واقع یکی از مهمترین بازیگران در حوزه ساختمان در این جزیره است و در عین حال با پروژه دانش‌بنیان صنعتی سازی (که امروز به محصول رسیده و نمی توان دیگر آن را پروژه خواند) اکنون به عنوان یکی از مهمترین تولیدکنندگان ساختمان در آینده کشور مطرح است.

مدیر عامل «وغدیر» در پاسخ به سئوالی در خصوص برنامه عرضه شرکت های زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری غدیر در بورس با اشاره به درج نماد «هلدینگ سیمانی غدیر» و عرضه این شرکت در ۲۰ آذر ماه سال جاری، اظهار کرد: این هلدینگ ترکیبی از شرکت‌های سیمانی «وغدیر» است و ۱۲ درصد سهم تولید «وغدیر» مربوط به این هلدینگ است .

وی ادامه داد: هلدینگ صنعت و معدن غدیر با دارایی  600 هزار میلیارد ریال یکی از بزرگترین عرضه های بورسی خواهد بود و برخی شرکت‌های دیگرهمچون «فولاد غدیر ایرانیان» و«فولاد شاهرود» نیز در مسیر عرضه قرار دارند و با این روند، در پایان سال مالی آینده ترکیب دارایی بورسی «وغدیر» از مرز 200 هزار میلیارد ریال عبور خواهد کرد.

وی اظهار کرد: بخش دوم مربوط به شرکت های زیرمجموعه غدیر است که سالها با بازدهی پایین و در برخی موارد با زیان مواجه بوده اند از جمله هلدینگ ساختمان غدیر که خود و زیرمجموعه هایش در بورس حضور دارند و این شرکت امسال با خروج از زیاندهی سودساز شده و براین اساس همه شرکت های زیرمجموعه وغدیر امسال سود ده هستند و به تبع آنها سودآوری شرکت سرمایه گذاری غدیر نیز امسال با جهش مواجه خواهد شد.

مطالبات اوره ای پارسیان از دولت تعیین تکلیف می شود

همچنین، وحید محمودی مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارسیان در خصوص مطالبات اوره‌ای این شرکت از دولت گفت: طی سال‌های گذشته همواره این موضوع مطرح بوده و برای اولین بار حسابرسی یارانه‌ای این مطالبات طی  سال های ۹۸ تا پایان سال ۹۹ به اتمام رسیده و در حال ارسال به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است، همچنین جلساتی با نهاد ریاست جمهوری به منظور درج مطالبات از محل فروش اوره  در بودجه سال ۱۴۰۱ برگزار شده یا اینکه مطالبات اوره ای «پارسیان»در قالب بند (ی) تبصره یک بودجه که تهاتر با نفت را اجازه می‌دهد، به این جدول اضافه شود و از این محل مطالبات اوره ای دریافت شود یا تهاتر دارایی انجام شود، بنابراین برای تسویه مطالبات اوره ای یکی از این مسیرها انجام خواهد شد .

محمودی با بیان اینکه مجموع مطالبات اوره ای این شرکت از دولت حدود ۱۱۰ هزار میلیارد ریال تا 31 شهریور سال جاری برآورد می شود، گفت: حسابرسی یارانه ای این مطالبات تا پایان سال 1399 انجام شده و بر اساس ما به التفاوت قیمت یارانه ای مصوبه دولت، با نرخ حدود 7960 ریال به جهاد کشاورزی فروخته می شود ولی قیمت تمام شده ۲۵ هزار ریال است و در بورس کالا نیز با قیمت 140 تا 150 هزار ریال به فروش می رسد که تفاوت قابل توجه است و با توجه به افزایش 30 درصدی قسمت سوخت، امیدواریم که حداقل بر اساس بهای تمام شده اوره تسویه انجام شود و در خصوص مابه التفاوت نیز بر اساس قیمت نقدی بورس حصه انجام شود .

وی با بیان اینکه از نظر فروش صادراتی وضعیت مطلوبی داریم و حاشیه سود خیلی خوبی داریم ، امیدواریم دولت در بودجه سال 1401 قیمت خوراک را تغییر ندهد و مبنای محاسبه قیمت سال جاری باشد که البته رشد 30 درصدی داشته است و زمزمه های افزایش نرخ مجدد به هین میزان در سال 1401 نیز شنیده می شود.

محمودی با بیان اینکه علاوه بر شرکتهای اصلی غدیر یعنی شرکت نفت و گاز پارسیان که با جهش سوداوری روبرو بوده طی یک سال اخیرتوانسته از ظرفیت های بین المللی برای افزایش فروش و درآمد استفاده کند، ادامه داد: بخشی از این جهش سودآوری این شرکت را افزایش قیمت جهانی دانست و بخشی از این افزایش سودآوری مربوط به سیاست های متمرکز در قیمت گذاری اوره بوده که برای نخستین بار در پارسیان اجرا شده و به همین دلیل در سال 1400 اوره را با قیمت های بالاتر از قیمت جهانی فروختیم که در گذشته چنین تجربه ای نداشتیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *