سبدگردانی

برای ورود به صفحه خدمات سبدگردانی تامین سرمایه دماوند روی لینک زیر کلیک کنید.

سبدگردانی فرآیندی است که طی آن فرد خبره در امر سرمایه‌گذاری با همکاری تیمی از تحلیل گران حرفه ای و بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر سرمایه‌گذار، سبدی مناسب از دارایی های متنوع برای او تشکیل داده و به‌صورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می‌کند. همچنین، با توجه به تغییر عوامل اثرگذار بر محیط سرمایه‌گذاری، تصمیمات لازم در جهت رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن از طرف مدیر اتخاذ می‌شود.

مزیت عمده سبدگردانی در استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری است. این مسئله باعث می‌شود که تمام تصمیمات گرفته‌شده با دقت و بررسی لازم بر روی گزارش‌های مالی و اخبار بازار سرمایه به انجام برسد و در واقع ارجحیت و تمایز سبد گردانی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی یا از طریق سایر نهادهای بازار سرمایه در همین نکته نهفته است.

همان‌طور که اشاره شد، در فرآیند سبد گردانی برای هر یک از سرمایه‌گذاران، به‌صورت جداگانه سبدی تشکیل می‌شود که ترکیب آن با توجه به سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار و میزان سرمایه او تعیین و نظرات شخصی او در مورد سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود؛ این‌ یک تفاوت مهم در سبد گردانی نسبت به صندوق‌های مشترک است. از این‌رو خدمت سبدگردانی ساختاری منسجم‌، دقیق‌تر و درعین‌حال منعطف‌ و منصفانه‌تر با در نظر گرفتن خصوصیات فردی مشتری به وی پیشنهاد می‌دهد.

نام تامین سرمایه دماوند (سهامی عام) نوع شخصیت حقوقی تامین سرمایه
شماره ثبت شرکتها ۵۵۶۲۰۳ تاریخ ثبت 1399/09/01
شماره ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ۱۱۷۱۸ تاریخ آغاز فعالیت 1399/03/25
مبلغ سرمایه پرداخت شده 7،000 میلیارد ریال تاریخ دریافت مجوز سبد گردانی 1399/07/05
شرکای عمده گسترش صنعت نوین ایرانیان درصد سهامداری 34.7
هلدینگ مالی سرمایه گذاری سینا 33.50
بیمه سینا 1.03
سرمایه گذاری اعتضاد غدیر 1.02
سبدگردان الگوریتم 3.98
پرتو تابان معادن فلزات 4.84
سایر 20.9
آدرس تهران، بلوار نلسون ماندلا، خیابان سلطانی (سایه) بن بست نادر، پلاک 1 شماره تماس 021-79637000
نام رکن سمت سوابق تحصیلی سوق حرفه ای هرگونه سمت یا شغل در سایر شرکت‌ها و اشخاص حقوقی به صورت تمام وقت یا نیمه وقت یا پاره وقت
حجت اله انصاری مدیرعامل و عضو هیات مدیره دکتری مدیریت مالی-دانشگاه تهران فوق لیسانس مدیریت مالی-دانشگاه تهران 1. شرکت سرمایه گذاری اعتضاد غدیر -مدیر عامل 2. صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر-معاون اقتصادی 3. شرکت سرمایه گذاری بهمن-مدیر عامل 4. شرکت سرمایه گذاری بهمن- معاون سرمایه گذاری 5.شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید- بررسی_های اقتصادی و تحلیل بازاری 6. شرکت مدیریت توسعه گوهران امید- مدیرعامل و عضو هیات مدیره 7. شرکت سرمایه گذاری ایرانیان- کارشناس سرمایه گذاری -
حسن پورعبدالهیان رئیس هیات مدیره فوق لیسانس حسابداری-دانشگاه علامه طباطبایی لیسانس حسابداری و علوم مالی-مجتمع دانشگاهی علوم اداری و بازرگانی نفت 1. شرکت سرمایه گذاری پارسیان-معاون مالی و اداری 2.شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی-معاون مالی و اداری 3. سازمان اقتصادی کوثر- معاون مالی و اداری 4. .شرکت سرمایه گذاری غدیر- معاون مالی و اداری 5. موسسات حسابرسی مختلف-حسابرس ارشد 6. تجهیزات پزشکی مهرگان تامین پارس-مدیرعامل 7. موسسات حسابرسی دقیق-حسابرس ارشد -
میلاد فروغی نائب رئیس هیات مدیره فوق لیسانس مهندسی مالی-دانشگاه تهران لیسانس مهندسی صنایع-دانشگاه بوعلی سینا همدان 1.شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی-مدیر سرمایه گذاری 2.صندوق ذخیره فرهنگیان- مدیر سرمایه گذاری 3.شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات-رئیس برنامه ریزی 4 شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی-سرپرست تحلیل 5شرکت تامین سرمایه نوین-کارشناس ارشد تامین مالی 7.قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا-کارشناس ارشد کنترل پروژه 8.شرکت فنی و مهندسی نوآوران صنعت موتور-مدیر تضمین کیفیت 9.شرکت سایپا-کارشناس لجستیک شرکت گسترش صنعت نوین ایرانیان-مدیرعامل
مصطفی سوری عضو هیات مدیره فوق لیسانس مدیریت بازرگانی-دانشگاه علامه طباطبائی لیسانس مدیریت بازرگانی-دانشگاه شاهد, 1.صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر-مدیرکل 2. سازمان تامین اجتماعی-کارشناس ارشد 3..سازمان تامین اجتماعی-کارشناس 4. سازمان تامین اجتماعی-بازرس 5.. سازمان تامین اجتماعی -حسابدار 6. .شرکت کارگزاری رسمی بیمه تامین آتیه امداد-رئیس هیات مدیره(غیر موظف) 7. .شرکت نفت ایرانول-عضو غیر موظف هیات مدیره 8.کارگزاری صبا تامین-عضو هیات مدیره 9.خدمات مدیریت صبا تامین-عضو کمیته حسابرسی 10.کارگزاری صبا تامین-عضو هیات مدیره 11. صندوق بیمه ای اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر-مدیر کل 12-ستاد مرکزی سازمان تامین اجتماعی 13. شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی-مدیر 14. مادر تخصصی مالی و سرمایه گذاری سینا-عضو هیات مدیره 15. تامین سرمایه دماوند- معاونت مالی و توسعه سازمانی 16. شرکت کارخانجات تولیدی تهران-سرپرست سازمان تامین اجتماعی-معاون اقتصادی
آزاده شکری مدیر سبد دکترای تخصصی مدیریت مالی- دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (مالی) - دانشگاه علوم و تحقیقات کارشناسی-دانشگاه علامه طباطبایی 1. کارگزاری پارسیان- کارشناس 2. سرمایه گذاری برق و آب صبا- کارشناس 3. کارگزاری اطمینان سهم- کارشناس 4. مشاوره سرمایه گذاری نیکی گستر- کارشناس
سمیرا الوند نماینده-تحلیلگر کارشناسی ارشد مالیMBA - دانشگاه خوارزمی تهران کارشناسی کامپیوتر-دانشگاه هرمزگان 1.مشاور سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین- کارشناس 2. شرکت تامین سرمایه دماوند-کارشناس -
 • سبدگردان یکی از انواع واسطه‌های مالی هستند که به عنوان نماینده سرمایه‌گذار و به نام سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مجاز می‌پردازند که این عمل در قالب مفهوم سبدگردانی اختصاصی به این معناست که برای هر فردی متناسب با ریسک‌پذیری و موقعیت فرد سرمایه‌گذاری انجام می‌شود. سنجش ریسک پذیری سرمایه‏ گذار توسط کارشناس تحلیلگر شرکت با کمک سؤالاتی استاندارد (که قبلا از طرف سازمان بورس اوراق بهادار طراحی گردیده) از شخص سرمایه‌گذار، وضعیت درآمدی و هزینه‌ وی، هدف شخص از سرمایه‌گذاری و مواردی از این دست به سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار می‌رسد و نتیجه را با سرمایه‌گذار مطرح می‌کند. سرمایه‌گذار مختار است که نتیجه را بپذیرد یا خیر، در نهایت پس از توافق طرفین بر روی نتیجه پرتفوی مناسب سرمایه‌گذار تشکیل می‏شود.
 • کارمزد سبدگردانی براساس مقررات و مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار و قرارداد منعقد شده با مشتریان محاسبه می‌شود. فرمول پیشنهادی کارمزد توافقی است و معمولا از دو بخش کارمزد مدیریت و عملکرد تشکیل می‌شود که کارمزد مدیریت مبتنی بر اخذ کارمزد ثابت مختصر و براساس دارایی تحت مدیریت تعیین می‌شود؛ اما کارمزد عملکرد، که کارمزد متغیر هم بیان می‌شود، به میزان بازدهی کسب شده در پایان قرارداد بستگی دارد.
نوع اوراق بهادار نوع اوراق بهادار نوع اوراق بهادار نوع اوراق بهادار
اوراق بهادار با درآمد ثابت دولتی گواهی سپرده کالایی سهام بورسی اختیار معامله تبعی
اوراق بهادار با درآمد ثابت شرکتی صندوق های سرمایه گذاری سهام فرابورسی اختیار خرید/فروش –قراردادهای آتی
اسناد خزانه اسلامی گواهی سپرده بانکی سهام فرابورس-بازار پایه فروش استقراضی

تحلیل بنیادی یا اصطلاحاً تحلیل فاندامنتال، یکی از روش های تحلیل سهام است که به کمک آن، سرمایه گذاران می‌توانند وضعیت یک شرکت را بررسی کرده و ارزش واقعی سهام آن را محاسبه کنند. سپس با بررسی ارزش واقعی و قیمت فعلی سهام شرکت نسبت به خرید یا فروش آن تصمیم‌گیری می‌شود.

دو رویکرد مختلف برای تحلیل بنیادی وجود دارد:

رویکرد بالا به پایین : رویکرد بالا به پایین در واقع رسیدن از کل به جزء است. در این رویکرد ابتدا اقتصاد کلان مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مرحله بعد، نوبت به تحلیل صنایع می‌رسد. در این مرحله، صنعت مناسب برای سرمایه‌گذاری مشخص می شود. در انتها نیز از بین شرکت‌های موجود در صنعت برگزیده، شرکت‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و بهترین شرکت از نظر بازدهی و سرمایه‌گذاری تحلیل و انتخاب می‌شود.

رویکرد پایین به بالا: رویکرد پایین به بالا دقیقا عکس رویکرد بالا به پایین است. به این ترتیب که ابتدا شرکت بررسی می‌شود، سپس صنعت و اقتصاد کلان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مراحل تحلیل بنیادی در رویکرد بالا به پایین:

 1. مطالعه اقتصاد کلان داخلی و جهانی و بررسی متغیرهای مهم اقتصادی
 2. مطالعه صنعت مورد نظر و عوامل موثر بر آن
 3. مطالعه وضعیت شرکت و طرح های آتی و تاثیر آن بر سود و برنامه شرکت جهت افزایش سرمایه
 4. بررسی نسبت های مالی شرکت
 5. بررسی ریسک های پیش روشرکت
 6. بررسی و تجزیه و تحلیل صورت های مالی (ترازنامه-صورت جریان وجه نقد-صورت سود و زیان)
 7. پیش بینی سود و زیان سال های آتی
 8. ارزش گذاری هرسهم شرکت
 9. مقایسه با صنعت و سایر رقبای خود
 10. تصمیم گیری جهت سرمایه گذاری

در حالت کلی رویکردهای ارزش گذاری سهام به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • ارزش گذاری بر اساس ارزش فعلی جریان‌های نقدی آتی یا روش ارزش فعلی (DCF)
 • ارزش گذاری نسبی
 • محاسبه خالص ارزش دارایی (NAV)
 • ارزش گذاری بر اساس ارزش فعلی جریان‌های نقدی آتی یا روش ارزش فعلی (DCF)

یکی از تحلیل های پرکاربرد به منظور فعالیت در بازار بورس، تحلیل تکنیکال است. در این تحلیل، به کمک نمودارها و اطلاعات مرتبط ازجمله قیمت، حجم وهمچنین، تکنیکها و ابزارهای مختلف، وضعیت کلی بازار و سهام مختلف بررسی می شود. تعریف کامل تری که در پاسخ به تحلیل تکنیکال چیست می توان داد این است که این تحلیل یک استراتژی معاملاتی به منظور ارزیابی سرمایه گذاری ها و تعیین فرصت های معامله است. این فرصت ها به کمک تجزیه و تحلیل روندهای آماری و با استفاده از فعالیت های معاملاتی همچون تحرکات قیمتی و حجم معاملات انجام می شود.

تحلیل تکنیکال را می توان برای هریک از انواع اوراق بهادار دارای سوابق تاریخی معاملاتی استفاده کرد. این انواع اوراق می تواند اوراق سهم، آتی، کالا و سایر اوراق بهادار را شامل شود. اما چنین ابزاری بیشتر به منظور تحلیل سهام معامله شده در بازار بورس مورداستفاده قرار می گیرد.

تجزیه و تحلیل اوراق درآمد ثابت:

تجزیه و تحلیل اوراق با درآمد ثابت عمدتا به واسطه نرخ بازده موثر تا سررسید این اوراق صورت می‌پذیرد. البته باید توجه داشت که علاوه بر بازدهی تا سررسید، ریسک اوراق نیز قابل بررسی است. YTM  یا بازده موثر تا سررسید، یک معیار مقایسه بازدهی بین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی است که به صورت نمایش سالانه شده محاسبه می‌شود. به عبارت دیگر YTM نرخ بازده موثر مورد انتظار در یک سال از جریانات موجود در اوراق بدهی مدنظر است.

ابزارهای مشتقه

ابزارهای مشتقه مالی، دارایی‌های مالی هستند که ارزش آن‌ها به سایر دارایی‌های مالی وابسته است. عمده ابزارهای مشتقه قابل معامله در بورس تهران اختیار معامله و قرارداد آتی هستند.

به منظور ارزشیابی اختیار معامله مدل بلک شولز و درخت دو جمله‌ای است. مزیت اختیارها که بر دو نوع خرید و فروش هستند این است که می‌توان با تشکیل پرتفویی از اختیارها و دارایی پایه آن، استراتژی‌های مختلفی پیاده سازی نمود.

نوع تضاد منافع شرح و راه حل جهت ممانعت از وقوع
تضاد منافع میان مشتریان و سبدگردان در راستای از بین بردن تضاد منافع میان مشتریان و مجموعه شرکت، کارمزد قراردادهای سبدگردانی (در راستای سود مشترک) تنظیم نموده و همچنین مطابق ماده 14 دستورالعمل سبدگردانی تعهد می نماید در کلیه شرایط منافع مشتریان را بر سایر دینفعان مقدم بداند.
تضاد منافع سرمایه گذار و کارکنان و اشخاص وابسته شرکت در شرایط زیر، اشخاص وابسته ذینفع ورقه‌ی بهادار محسوب می‌گردد: 1. درصورتی‌که مالک ورقه‌ی بهادار باشد و یا دارای موقعیت در ابزار مشتقه آن باشد. 2. درصورتی‌که پذیره‌نویسی یا فروش ورقه‌ی بهادار را تعهد کرده باشد یا بازاریابی برای پذیره‌نویسی یا فروش ورقه‌ی بهادار را پذیرفته باشد یا مشاور ناشر در زمینه‌ی عرضه ورقه‌ی بهادار باشد یا در این موارد با دیگران مشارکت داشته باشد. 3. درصورتی‌که ناشر ورقه‌ی بهادار باشد. 4. در صورتی که سبدگردان، بنام مشتری اقدام به معامله اوراق بهاداری که اشخاص وابسته در آن ذینفع هستند، نماید موظف است طبق ماده 27 دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردانی، طی گزارش‌هایی که حداقل هرماه تهیه می‌شود حسابرس و امین خود را، از این موضوع مطلع کند و در گزارش‌های دوره‌ای که به مشتری می‌دهد، این موضوع را افشا نماید

با تأمین سرمایه دماوند، در ارتباط باشید